Λαμία – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1 (160 φωτο)

Σαφώς ανώτερη σ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού η Λαμία επικράτησε στα τελευταία λεπτά 2-1 της Αναγέννησης Καρδίτσας. Οι ευκαιρίες που χάθηκαν για τους γηπεδούχους ήταν πολλές και παρόλο που πέτυχαν πολύ νωρίς το πρώτο τους τέρμα, τις υπόλοιπες δεν μπόρεσαν να τις μεταφράσουν σε γκολ δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλο με μόλις 2 προσπάθειες να ελπίζει σε κάτι καλό από το παιχνίδι.
Η Λαμία προηγήθηκε μόλις στο 5’ με τον Γιενκά ύστερα από παράλληλη σέντρα από τα αριστερά του Ανρί Καμαρά, από κει και πέρα δημιουργούσε ευκαιρίες μην μπορώντας να πετύχει δεύτερο τέρμα που θα καθάριζε το παιχνίδι.
Έτσι η Αναγέννηση βρήκε την ευκαιρία σε μια από τις ελάχιστες φάσεις της στην περιοχή του Μπλάζιτς να ισοφαρίσει στο 67’  με γυριστό σουτ του Παναγιωτόπουλου που είχε μπει λίγα λεπτά πριν σαν αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.
Στο 79’ ο διαιτητής Ζαραβίνος έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Φωτιά στον Χαϊκάλη εντός περιοχής, την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιενγκά κάνοντας το 2-1. Στην φάση αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο αμυντικός της Αναγέννησης η οποία συνέχισε με 10 παίκτες το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 1000 φίλαθλοι της Λαμίας και ανάμεσά τους 50 φίλοι της Αναγέννησης οι οποίοι πριν την έναρξη του παιχνιδιού συγκρούστηκαν με δυνάμεις της αστυνομίας καθώς οπαδός των φιλοξενούμενων πέταξε κάθισμα σε αστυνομικό που ήταν η αφορμή των επεισοδίων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Άγγελος Ζαραβίνος του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τους Κουτσόγιαννο Νότη και Δόση Μιχάλη του ίδιου Συνδέσμου, ενώ 4ος ο Βαγγέλης Γρατσάνης του Συνδέσμου Τρικάλων.

Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:
Λαμία (Π. Δερμιτζάκης): Μπλάζιτς, Καμαρά Τζ. (75’ Πέρεθ), Γιενγκά, Ζουλιώτης, Μουμίν, Νεόφυτος, Ρεπετσάς, Λεάντρο, Γκούρμα (71’ Χαϊκάλης), Κόμνος, Καμαρά Α. (58’ Νικλητσιώτης).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σ. Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Παπαργυρίου, Φωτιάς, Οικονόμου, Κουλίδης, Γκουγκούδης (73’ Σκόνδρας), Σαΐν, Τζέκος (61’ Παναγιωτόπουλος), Πέεφ (53’ Μπιτέλης), Μίχος