Αποφασιστικό βήμα για την Football League (φωτο)

Στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας το συγκρότημα του Τίμου Καβακά μέσα στα τελευταία 15 λεπτά του β΄ ημιχρόνου κατόρθωσε να πετύχει 3 γκολ και να πάρει τη νίκη απέναντι στη Χαλκίδα μπροστά σε 3000 περίπου φιλάθλους της.
Το 1-0 έγινε στο 78΄ μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Αντωνίου από τον Ναουμίδη και εκτέλεσε εύστοχα ο Διαμαντίδης.
Στο 91΄ ο Ζλατκόφσκι διπλασίασε τα γκολ της Λαμίας και 2 λεπτά αργότερα στο 93΄ ο Μοκάκε έκανε το τελικό 3-0, με τους κυανόλευκους να είναι πλέον με το ένα πόδι στη Β΄ Εθνική.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κώστας Καρυοφίλλης με βοηθούς τους Ζησιμόπουλο και Γιαννίκο του συνδέσμου Πειραιά
Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 1964 (Τίμος Καβακάς): Πουρής, Θωμόπουλος, Κοντοχρήστος, Μκρτσιάν, Γόγολος (72΄ Μπαλής), Αντωνόπουλος, Ευσταθίου, Zlatkovski, Lema (55΄ Αντωνίου), Mokake, Κιπτίου (46΄ Διαμαντίδης)

ΑΟ ΧΑΚΛΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Ντουμάνης, Κοροβέσης (80΄ Κωνσταντάγκας), Τσατσαρώνης, Καραμπάς, Ναουμίδης, Ευσταθίου, Ταυταρίδης, Βαλκάνος, Τσαλμάς, Σέγκος (59΄ Τσουπέης), Γκαράνης