Θετικό το πρώτο δείγμα της Λαμίας στο φιλικό με τα Χανιά (φωτο)

Στο βροχερό Καρπενήσι με το θερμόμετρο να δείχνει 16 βαθμούς, ο ΠΑΣ Λαμία αντιμετώπισε σε ένα δυνατό φιλικό ματς τα Χανιά. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1 με αρκετές δυνατές μονομαχίες μεταξύ των δύο αντιπάλων.

Το σκορ άνοιξε για τους Χανιώτες στο 34’ ο Κρητικός με σουτ, ύστερα από σέντρα του Καραγιάννη, με την Λαμία να ισοφαρίζει στο 45΄με ένα δυνατό σουτ του Ντελέκου που εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση μέσα στην αντίπαλη άμυνα.
Στο δεύτερο ημίχρονο σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές εκατέρωθεν με τον ρυθμό να πέφτει αρκετά και τις φάσεις να απουσιάζουν. Ωστόσο τα πρώτα δείγματα για το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ είναι πολύ θετικά και η όρεξη για δουλειά είναι εμφανής και έκδηλη.

Επίσης θετικό στοιχείο στο Καρπενήσι οι περίπου 100 εκδρομείς από τη Λαμία που αψήφησαν τις κακές καιρικές συνθήκες και βρέθηκαν στις κερκίδες του Αθλητικού Κέντρου Καρπενησίου να στηρίξουν την προσπάθεια των παικτών της Λαμίας.

Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:
ΠΑΕ ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 1964: (στο α΄ημίχρονο): Γεωργίου, Ζουλιώτης, Μάριτς, Ρεπετσάς, Κωστόπουλος, Φατιόν, Βασιλόγιαννης, Μουμίν, Φράγκος, Ντελέκος και Γιενγκά.

(στο β΄ημίχρονο): Μπλάζιτς, Αντωνόπουλος, Μκριτσιάν, Λαμπρόπουλος, Ντάλλας, Μαλισσόβας, Αντωνίου, Χαϊκάλης, Κωστόπουλος, Φατιόν (77’ Παπαευθυμίου) και Ντελέκος.
ΠΑΕ ΑΟ ΧΑΝΙΑ: Σικαλιάς (46’ λ.τρ. Βλαχάκης), Παγώνης, Μανωλάς, Παπατζίκος (46’ λ.τρ. Οικονομόπουλος), Γκότοβος (56’ Εσόνο), Γκούμας, Καραγιάννης (53’ Μαρτσάκης), Καμινιώτης (87’ Λαζαρέφσκι), Καραλής (46’ Σιλιγαρδάκης), Πάγκαλος, Κρητικός.