Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών στη Καρδίτσα

Διαβάστε τι δήλωσαν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης της Καρδίτσας με τη Λαμία και το τελικό 0-1.

Δημήτρης Σπανός (Προπονητής ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ):
«Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως ακριβώς το θέλαμε, με ένα γρήγορο γκολ που μας έδωσε δύναμη να συνεχίσουμε, να πάρουμε πρωτοβουλίες, να αλλάξουμε την μπάλα σωστά και να δημιουργήσουμε ευκαιρίες. Θεωρώ ότι σε αυτό το μοτίβο κινήθηκε η μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, δημιουργώντας και χάνοντας πολλές ευκαιρίες, κάτι που αν δε διορθώσουμε θα το πληρώσουμε στο μέλλον και απειληθήκαμε κάποιες στιγμές από στημένα. Θεωρώ ότι θα πρέπει να είμαι ευχαριστημένος από τη διάθεση που έδειξαν τα παιδιά, σε μία μέρα με πολύ ζέστη και δύσκολες συνθήκες. Θεωρώ ότι το παιχνίδι κρίθηκε στο γρήγορο γκολ. Όμως αυτά έχει το ποδόσφαιρο, δεν μπορούμε να απαιτήσουμε περισσότερα παρά να χειροκροτήσουμε τα παιδιά για τη νίκη τους. Βάζουμε το κεφάλι κάτω, ξεκινάμε από αύριο κιόλας για το ντέρμπι με τα Τρίκαλα, το οποίο θέλουμε να το κερδίσουμε όπως και να’χει με πολύ δύναμη, με πολύ πάθος και με όρεξη. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον κ. Θεοδοσιάδη, στην ομάδα του και στον κόσμο της Καρδίτσας για τη φιλοξενία. Αξίζουν συγχαρητήρια γιατί εκτός από την καλή ομάδα που έχουν πάντα, ο τρόπος που αντιμετωπίζουν τα παιχνίδια είναι ίδιος, είτε χάνουν, είτε κερδίζουν».
Σάκης Θεοδοσιάδης (Προπονητής Αναγέννησης Καρδίτσας):
«Θεωρώ ότι δεν ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Σίγουρα μας αιφνιδίασε το γρήγορο γκολ του αντιπάλου. Απέναντι είχαμε μία πάρα πολύ ικανή και ποιοτική ομάδα. Δυστυχώς οι περισσότεροι παίχτες βρέθηκαν σε άσχημη ημέρα. Δεν μπορέσαμε να μπούμε ποτέ στο πνεύμα του παιχνιδιού κι αν είχαμε κάποιες ελπίδες να μπούμε στο παιχνίδι, αυτές ήταν στο α’ ημίχρονο με κάποιες στημένες μπάλες από κόρνερ ή πλάγια φάουλ που δημιούργησαν 2-3 προϋποθέσεις για να ισοφαρίσουμε και να αλλάξει λίγο η ψυχολογία της ομάδας. Στο β’ ημίχρονο ρισκάραμε επιθετικά, δεν μπορέσουμε να έχουμε κατοχή και να διασπάσουμε την άμυνα της Λαμίας και φυσικά το κυρίαρχο στοιχεία για εμάς είναι ότι δεν υπήρχε καθαρό μυαλό. Κυριάρχησαν τα ατομικά λάθη τα οποία έδωσαν τη δυνατότητα στον αντίπαλο να δημιουργήσει στο β’ ημίχρονο πολλές ευκαιρίες και να διευρύνει το σκορ. Αυτό που έχουμε να κάνουμε εμείς είναι να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι που είναι πάρα πολύ απαιτητικό. Το σημερινό αποτέλεσμα βαραίνει εμένα. Η ευθύνη είναι δικιά μου. Πρέπει να στηρίξουμε τους ποδοσφαιριστές έτσι ώστε στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια που έχουμε, αρχής γενομένης το Σάββατο κόντρα στην ΑΕΛ, να παρουσιαστούμε βελτιωμένοι και να μπορέσουμε να είμαστε έτοιμοι και να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Συγχαρητήρια στον κ. Σπανό και την ομάδα της Λαμίας και να ευχαριστήσω το φίλαθλο κόσμο που ήταν σήμερα στο γήπεδο και παρά την άσχημη εικόνα εμψύχωνε τους ποδοσφαιριστές μας καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω από το να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας και στα υπόλοιπα παιχνίδια».
Αλέξανδρος Καραγιάννης (Ποδοσφαιριστής ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ):
«Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προπονητή μου. Ήταν ένα δύσκολο ματς για εμάς με μία πολύ καλή ομάδα όπως η Καρδίτσα. Την επόμενη εβδομάδα έχουμε ένα ακόμα ντέρμπι στη Λαμία με τα Τρίκαλα, το οποίο πρέπει να το κερδίσουμε οπωσδήποτε για να κατακτήσουμε την 3η θέση».
Μούτσα Μπλέντι (Ποδοσφαιριστής Αναγέννησης Καρδίτσας):
«Σήμερα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με μία καλή αντίπαλο όπως είναι η ομάδα της Λαμίας, με καλούς παίχτες. Δυστυχώς εμείς αιφνιδιαστήκαμε από το γρήγορο γκολ και δεν καταφέραμε σε όλο το απιχνίδι να αντιδράσουμε. Ήταν ένα άσχημο αποτέλεσμα για εμάς και σε καμία στιγμή του παιχνιδιού δεν καταφέραμε να απειλήσουμε τον αντίπαλό μας εκτός από κάποιες στημένες μπαλιές. Στο ημίχρονο προσπαθήσαμε να δώσουμε ώθηση ο ένας στον άλλον ώστε να αλλάξουμε το αποτέλεσμα αλλά αυτό δεν έγινε. Το μόνο που απομένει είναι να ξεκουραστούμε και να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι που είναι ένα δύσκολο παιχνίδι ώστε να καταφέρουμε να πάρουμε κάτι θετικό. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που μας βοήθησε σε όλο το παιχνίδι και να του ζητήσουμε συγγνώμη για την άσχημη εικόνα».