Με το διπλό επέστρεψε η Λαμία από την Αγιά. (φωτο)

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η ομάδα της Λαμίας σε μια δύσκολη έδρα απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο. Ήρωας του αγώνα σε αρκετές περιπτώσεις αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας Γιάννης Φιρινίδης που είπε «όχι» σε κλασικές ευκαιρίες των γηπεδούχων για γκολ αλλά και ο εξίσου καλός σήμερα Γόγολος που σταμάτησε τους αντιπάλους προ του Φιρινίδη.
Στο 6΄ η Αγιά προηγήθηκε 1-0 με τον Τσιανάκα ενώ η Λαμία αντέδρασε σχετικά γρήγορα με ένα πολύ όμορφο γκολ του Διαμαντίδη με μακρινό σουτ πάνω από τα 25 μέτρα που κρέμασε τον τερματοφύλακα Μάλτζαρη για το 1-1. Στο 28΄ η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη κέρδισε φάουλ εκτός περιοχής σε χέρι του Πολύζου, ο Zlatkovski το εκτέλεσε και στο 30΄ έγραψε το 1-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Αγιάς πίεσαν αρκετά και μάλιστα δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες αλλά η Λαμία στάθηκε καλά μέσα στο γήπεδο και κράτησε το αποτέλεσμα. Μάλιστα είχαν την ευκαιρία να καθαρίσουν το παιχνίδι σε μια προσπάθεια του Αντωνίου αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτη.
Η Λαμία μάλιστα διαμαρτύρεται για μια φάση στο 2΄ λεπτό του παιχνιδιού όπου σε σουτ του Zlatkovski μέσα στην περιοχή η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Πολύζου και ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τσέτσιλας με βοηθούς τους Στεφούλη και Μωυσιάδη του συνδέσμου Γρεβενών
Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:
ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μάλτζαρης, Καρλιάμπας (56΄ Σιμούλης), Γούτος (46΄ Λώτας), Τσιανάκας, Πολύζος, Πετρουζέλης, Τσαλίδης, Ντάκουλας, Τσιρογιάννης, Τζιόλας, Κατσίκης (76΄ Ριζούλης)
Π.Α.Σ. ΛΑΜΙΑ 1964 (Περικλής Αμανατίδης):Φιρινίδης, Παπαστεργίου, Κοντοχρήστος, Μκρτσιάν, Γόγολος, Παπαδήμας, Αντωνίου Zlatkovski (74΄ Μαλισσόβας), Kolev (64΄Ταμάμης), Διαμαντίδης, Κιπτίου (85΄ Πάνος)