Μεγάλο διπλό η Λαμία στην Καρδίτσα (φωτο)

Πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα παραμένει ο ΠΑΣ Λαμία στον Βόρειο όμιλο της Football League ΟΠΑΠ 2014-2015 μια και νίκησε σήμερα το απόγευμα (30/11) στην Καρδίτσα την τοπική Αναγέννηση με σκορ 1-0 χάρη σε γκολ – πέναλτι του Γιενκά στο 41΄.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Λαμίας, αγωνιζόταν για πάνω από σαράντα λεπτά με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Φατιόν στο 54′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Στο 41′ ο Βασιλόγιαννης με ατομική ενέργεια μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή όπου και ανατράπηκε από τον Νίκιτς. Ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Γιενκά που ήταν εύστοχος απέναντι στον Τσάμη για το 0-1.

Στο 54΄ η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Άντονι Φατιόν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Οι γηπεδούχοι πίεζαν διαρκώς σε όλο το δεύτερο ημίχρονο για να φτάσουν στην ισοφάριση κάτι που παραλίγο να συμβεί στο 91΄ όταν ο Μπλάζιτς έκανε την επέμβαση του αγώνα σε εξ επαφής πλασέ του Οικονόμου μέσα στην περιοχή λέγοντας “όχι” στους κιτρινόμαυρους.
Χαρακτηριστικό η παρουσία 300 και πλέον φιλάθλων της Λαμίας στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου Καρδίτσας που δεν έπαψαν στιγμή να εμψυχώνουν τους παίκτες και στο τέλος πανηγύρισαν μαζί τους.
Ανάμεσά τους και ο Πρόεδρος της ομάδας Πανουργιάς Παπαϊωάννου που παρακολουθούσε με αγωνία το παιχνίδι ανάμεσα στους φίλους της Λαμίας.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ιωσήφ Σφακιανάκης με βοηθούς τους Φωτόπουλο και Σαμοΐλη του Συνδέσμου Αθηνών με 4ο τον Θανάση Τζήλο του Συνδέσμου Λάρισας.

Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Μίχος, Νίκιτς, Στάμος, ( 67′ Παναγιωτόπουλος), Μπιτέλης, (58′ Γκουγκούδης), Βουτσιάς, (77′ Μαυριάς), Οικονόμου, Σάββας, Τζέκος, Μπουντούρης, Χατζηρίζος.

ΠΑΣ Λαμία 1964 (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, (64′ Κωστόπουλος, Φατιόν, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γκούρμα, (58′ Μουμίν), Γιενγκά, Νεόφυτος, (81′ Φράγκος).